Jak wspomóc funkcjonowanie tarczycy?

Tarczyca jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, który odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomimo postępu medycznego wiele osób nadal boryka się z różnymi problemami związanymi z tym narządem, takimi jak niedoczynność czy nadczynność tarczycy. Szczęśliwie istnieje jednak wiele sposobów, na jakie możemy wspomóc funkcjonowanie tarczycy i dbać o jej zdrowie. W tym artykule postaram się wskazać składowe, które pomogą wesprzeć funkcjonowanie tarczycy, skupiając się przede wszystkim na roli jodu.

Czym tak naprawdę jest tarczyca i za co odpowiada?

Tarczyca to gruczoł endokrynny o kształcie motyla, który umiejscowiony jest się w przedniej części szyi. Główną jej funkcją jest produkcja hormonów tarczycy – tyroksyny T4 i trójjodotyroniny – T3. Mają one wpływ na niemal każdą komórkę w organizmie. Hormony te przede wszystkim regulują metabolizm, kontrolują wzrost i rozwój masy ciała, wpływają na układ nerwowy, a nawet na termoregulację. Dzięki nim nasze serce może funkcjonować prawidłowo, a układ pokarmowy trawi przyjmowane posiłki.

Niedoczynność tarczycy, zwana także hipotyroidyzmem, występuje, gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Może to prowadzić do ogólnego spowolnienia metabolizmu, zmęczenia, a także niekontrolowanego przyrostu masy ciała. W skrajnych przypadkach można paść również ofiarą depresji. Z kolei nadczynność tarczycy, zwana hipertyreozą, oznacza, że organ ten produkuje zbyt wiele hormonów, co może prowadzić do przyspieszenia metabolizmu, a przez to szybkiej utraty masy ciała, a także nadmiernej potliwości oraz niepokoju.

Jak można wspomóc funkcjonowanie tarczycy?

Jak zatem można zauważyć, tarczyca odpowiada za wiele istotnych procesów w naszym organizmie. Jeżeli chcemy naturalnie wesprzeć jej funkcjonowanie, możemy zastosować kilka pomysłów. Przede wszystkim przyjmowanie jodu w różnej postaci może szybko podnieść aktywność tarczycy. Jest to kluczowy element do produkcji wyżej wspomnianych hormonów. Dobrym źródłem jodu są produkty morskie, takie jak ryby, skorupiaki i algi morskie. W niektórych regionach, gdzie poziom jodu w glebie jest niski, suplementacja jodu jak tego, dostępnego pod tym linkiem https://www.izielnik.pl/jod może być konieczna.

Z kolei selen pomaga on w przekształcaniu hormonów tarczycy w ich aktywną formę biologiczną. Dobrą podaż tego składnika można uzyskać poprzez spożywanie orzechów brazylijskich, ryb, mięsa drobiowego, a także nasion słonecznika.